Viskas ką reikia žinoti prieš pradedant investuoti

Investavimas

Investavimas – tai Jūsų turimų lėšų „įdarbinimas“ siekiant jas išsaugoti ir padidinti jų vertę. Investuoti galima į įvairius finansinius produktus tokius kaip – akcijas, obligacijas, investicinių fondų vienetus, nekilnojamąjį turtą, paskolas, naftą, tauriuosius metalus (auksą, sidabrą), skolinti pinigus tarpusavio skolinimosi platformose.

Viskas ką reikia žinoti prieš pradedant investuoti

Ieškote investavimo instrumento? Daugiau apie kriptovaliutą galite rasti čia.

Kas yra investicija

Investicijos tikslas – padidinti investuotų pinigų kiekį. Jei įsigytas turtas/investicija neatitinka šio bruožo, tai nėra investicija. Investuotas laikas pinigams uždirbti taip pat nėra investicija, tai – darbas. Azartiniai žaidimai irgi nėra investicija, lošimas – tai rizikavimas pinigais lažinantis ir tikintis, kad laimėsite pinigų. Vieninteliu atveju investicija iš tiesų bus investicija, kai Jūsų įsigytas turtas po kažkurio laiko bus vertas daugiau nei Jūs už jį sumokėjote.

Kodėl verta investuoti

Tam, kad pagerinti savo gyvenimo sąlygas. Investuojant per naktį netapsite milijonieriais, tačiau investavimas padės gauti papildomų pajamų. Investuojant galima pasiekti finansinę nepriklausomybę, kai galima leisti sau daugiau ar net viską ko nori.

Tam, kad apsisaugoti nuo infliacijos. Laikui bėgant infliacija sumažina pinigų vertę, todėl taupymas tampa pinigų švaistymu. Suma kuri reikalinga žmogui kaip finansinė pagalvė yra 3 – 6 mėn. išlaidų suma, o visus kitus pinigus reikia įdarbinti.

Kodėl verta pradėti investuoti kuo ankščiau

Šiais laikais labai skatinama galvoti apie pensiją jau nuo studijų laikų. Jei laiku pradedate galvoti apie pensiją, investuojate ir suprantate laiko svarbą investavime, Jūsų pensija bus daug didesnė nei žmonių, kurie neinvestuoja ar tai pradeda daryti daug vėliau.

PVZ: Jei jums 25 m. ir Jūs nusprendėte kaupti pensijai investuojant kiekvieną mėnesį po 100 eurų su 8% metinėmis palūkanomis Jūs pensijai būsite papildomai sukaupę 313 tūkst. eurų, iš kurių 48 tūkst. eurų bus Jūsų įnešti pinigai. Atrodo tai nemaža suma, tačiau jei Jūs pradėtumėte kaupti nuo 20 m. tokiomis pačiomis sąlygomis, Jūs būsite pensijai papildomai sukaupę 467 tūkst. eurų (49% daugiau nei pirmuoju atveju), iš kurių 54 tūkst. eurų (12,5% daugiau nei pirmuoju atveju) bus Jūsų įnešti pinigai. Tai parodo, kad pradėjus kaupti vos penkiais metais anksčiau, sukaupsite beveik 50% daugiau.

Daugiau galite rasti apie sudėtines palūkanas čia.

Kodėl reikia investuoti kuo ankščiau
Pradedant investuoti 20 – ies ir 25 – ių

Rizikos svarba investavime

Kokios investicijos yra mažiausiai ir daugiausiai rizikingos
Mažai rizikinga ir mažai pelninga –> Rizikinga ir pelninga

Investuojant būtina suprasti rizikos valdymą, nes nesugebėjimas valdyti riziką gali „sudeginti“ visą Jūsų investuotą sumą. Valdant riziką būtina atsižvelgti į tokius dalykus kaip – finansiniai įsipareigojimai, Jūsų amžius, investicijos laikotarpis, investicijų diversifikacija.

Finansiniai įsipareigojimai ir amžius yra svarbiausi rodikliai, kurie parodo kiek turėtumėte prisiimti rizikos investuojant. Jei esate jaunas ir neturite finansinių įsipareigojimų, galite prisiimti labai didelę riziką ir tikėtis labai didelės grąžos, tačiau jei esate vyresnis ir turite finansinių įsipareigojimų vertėtų apsvarstyti ar verta rizikuoti.

Laikotarpis kuriam investuojate savo pinigus labai svarbus. Jei Jūs investuojate į bendroves kurių finansinė situacija yra stabili, galite ramiai investuoti į jas ilgesniam laikotarpiui. Tačiau, jei investuojate trumpesniam laikotarpiui (pusei metų ar metams), Jūs negalite žinoti ar šių bendrovių akcijos bus vertos tiek pat, daugiau, ar mažiau po metų.

Investicijų diversifikacija yra privaloma valdant riziką. Tarkim, jei Jūs už visą investuojamą sumą nusipirksite vienos įmonės akcijų ir ji bankrutuos, Jūs prarasite 100% savo investicijos, tačiau jei Jūs tą pačią sumą išskaidytumėte keturių įmonių akcijoms, vienai įmonei bankrutavus prarastumėte tik 25% savo akcijų portfelio.

Taip pat svarbu atsižvelgti į kokius finansinius instrumentus investuojate, nes kuo mažesnė rizika tikėtina, kad tuo mažesnė bus grąža. Norint efektyviai investuoti reikia prisiimti didesnę riziką, kadangi Jūsų investicijų grąža turi viršyti bent jau infliaciją (dažniausiai apie 3% į metus).

Investavimo tipai

Investavimo tipai
 • Dienos prekyba (Day trading) yra spekuliavimas vertybiniais popieriais, perkant ir parduodant finansines priemones tą pačią prekybos dieną. Prekiautojai, kurie tokiu būdu prekiauja siekdami pelno, yra spekuliantai.
 • Prekyba svyruojančiomis kainomis (swing trading) yra spekuliacinė prekybos strategija finansų rinkose, kuriose prekiaujama vertybiniais popieriais vieną ar daugiau dienų, stengiantis pasipelnyti iš kainų pokyčių ar „svyravimų“.
 • Pozicijos prekyba (position trading) yra „trendų“ sekimas rinkoje, tai pozicijų laikymas nuo kelių savaičių iki mėnesių.
 • Ilgalaikis investavimas (long term investment). Tai pozicijų laikymas ilgiau nei metus, puikus būdas norint pasipelnyti iš dividendų reinvestavimo strategijos.

Day trading reikalauja labai daug investuotojo laiko, todėl žmonės jau turintys darbą nelabai gali rinktis šį tipą. Be to, šis tipas yra rizikingiausias iš visų keturių. Swing trading yra mažiau rizikingas, tačiau reikalaujantis nemažo įsitraukimo į rinką ir stebėjimo prieš atliekant investavimo veiksmą. Position trading yra norintiems aktyviau investuoti, tačiau neturintiems labai daug laiko. Ilgalaikis investavimas yra norintiems pasyviai investuoti, pasipelnyti iš dividendų ar naudoti dividendų reinvestavimo strategiją.

Kaip atrasti lėšų investavimui

Geriausias ilgalaikio investavimo būdas yra susitvarkyti savo biudžetą ir papildomai sutaupomus pinigus investuoti. Investuojant dalį savo gaunamų pajamų kiekvieną mėnesį, Jūs užsitikrinsite, kad bus investuojama tolygiai, o Jūsų turtas augs eksponentiškai.

Supratimas ką darote, o ne aklas šaudymas

Jei Jūs investuojate individualiai, o ne per fondus, Jūs privalote domėtis rinka, į ką investuojate, privalote daryti įmonių analizes, ieškoti naujų investavimo galimybių. Taip pat knygos apie investavimą Jus supažindins su terminais, strategijomis, atsakys į daug Jūsų klausimų apie investavimą, dar informacijos galite ieškoti investavimo forumuose bei „Youtube“ platformoje. Yra tokia teorija 90/90/90 (kiek ji teisinga niekas nežino). Ji teigia, kad 90% paprastų investuotojų praranda 90% savo investuotų pinigų per pirmas 90 dienų. Daugelis naujokų rinkoje galvoja, kad Jie jau viską moka ir puola dėti savo pinigus į Jiems patiems neaiškius dalykus (taip buvo 2017 – ais m. kai nemažai kas pirko kriptovaliutas tik dėl to, kad jos buvo „ant bangos“, tai vadinama FOMO (Fear of missing out (baimė praleisti tai ką visi kiti daro)) efektu. Daugelis nusprendė investuoti į kriptovaliutas tik todėl, kad girdėjo jog daug kas uždirba daugybę pinigų iš jų). Geri investuotojai stengiasi investuoti anksčiau nei tos „bangos“ prasideda, tada galima tikėtis daug didesnės grąžos išnaudojant naujokų neišmanymą. Taip pat nederėtų bandyti atspėti kur yra akcijos kainos „dugnas“  ar „lubos“, nes tai praktiškai neįmanoma. Jei kas nors teigia, kad gali tai padaryti apsisukite ir nueikite. Investuojant ilgam laikotarpiui stenkitės ieškoti įmonių, kurios pakeis/prisidės prie ateities kūrimo. Tokių įmonių akcijų kainos dažniausiai per ilgesnį laiko tarpą kyla, kadangi jos kuria ateitį. Jei pažvelgtumėte į tokių įmonių akcijas kaip „Apple“, „Amazon“, „Tesla“ pamatytumėte, kad šių kompanijų akcijų kaina labai greitai auga, kadangi jos keičia vartotojų mąstymą, elgseną. Kaip pvz., prieš „Apple“ sukuriant savo pirmąjį išmanųjį telefoną daugelis net nesvajojo apie telefoną be mygtukų. Prieš 20 m. mažai kas įsivaizdavo, kad pirks daiktus internetu, kuriuos pristatys tiesiai į namus, ką dabar daro „Amazon“. Prieš 10 m. niekas negalvojo, kad „Teslai“ pavyks sukurti pakankamai pigų ir praktišką elektromobilį, kuris pakeis rinkos standartus savo ekonomiškumu, praktiškumu, saugumu. Mes nepatariame investuoti į visus startuolius iš eilės ir tikėtis, kad kažkada Jiems pavyks pakeisti vartotojų elgseną, tačiau jei matote, kad kuri nors įmonė yra inovatyvi ir ją pradeda pripažinti pasaulis, Jūs tikriausiai neprašausite investavę į ją mažą dalį savo portfelio.

Krizių svarba investavime

Krizė, nemalonus laikotarpis visiems, bet ar gali krizė būti teigiama Jūsų turtui auginti? Trumpai – taip. Jei pažiūrėtumėte į paskutinį pavyzdį kai COVID – 19 išgąsdino visą pasaulį, S&P500 prarado 32% savo vertės per keturias savaites. Pakankamai nemalonus jausmas jei Jūs visą tą laiką pralaikėte savo indekso vienetus bijodami patirti nuostolį, tačiau jei Jūs antrą savaitę pardavėte savo indekso vienetus, Jūs praradote tik 9%. Tarkime, Jūs būtumėte nusprendę pralaukti visą paniką ir praėjus 2 savaitėms vėl nusipirkti to pačio indekso vienetų, tokiu atveju Jūsų investuoti pinigai būtų išaugę 21% per 60 d. t.y. 10,11% Jūsų turto padidėjimas per 3 mėn. net patyrus 9% nuostolį ((100-9)*1,21=110,11%). Šiame skaičiavime indekso reikšmės imtos ne idealios (parduota ne pirma panikos dieną, nupirkta praėjus sąlyginai pakankamai laiko po panikos), kad labiau atspindėtų realybę.

2 pvz. Šiam pavyzdžiui naudosime ne indeksą, o labiau nepastovią „Apple“ kompanijos akciją. Akcijos pardavimą bei pirkimą imsime tų pačių dienų kaip ir aukščiau minėtame pavyzdyje. Akciją pardavus antrą savaitę prarastumėte 6%, o nusipirkus už dviejų savaičių, po panikos nusiraminimo rinkoje, Jūsų akcijų vertė per 60 d. būtų išaugusi 32%, todėl būtumėte savo turtą padidinę 24% per 3 mėn. net ir patyrus 6% nuostolį. Jei galvojate, kad tai yra nedidelė grąža, paskaičiuokite jei visą laiką sugebėtumėte gauti tokią grąžą per toki trumpą laikotarpį. Jums prireiktų tik metų, kad padvigubintumėte savo investuotus pinigus.

Kodel naudinga investuoti kriziu metu

Skirtingų investicijų grąža

Kad pažvelgtumėte realistiškai ir žinotumėte kokios grąžos galite tikėtis iš investicijų, parodysime keleto finansinių instrumentų prognozuojamą grąžą.

Indėliai

Indėlis – tai banke padėta pinigų suma, kurią bankas įsipareigoja grąžinti, ir už kurią moka palūkanas. Šaltinis: seb.lt. Nors tai atrodo patrauklus pasirinkimas, tačiau tai – vienas prasčiausių investavimo pasirinkimų, nes metinė infliacija yra daug didesnė nei siūloma palūkanų norma. Taip yra dėl to, kadangi rizikos beveik nėra, o mažesnė rizika paprastai reiškia mažesnę grąžą. Šiuo metu didžiausias palūkanas, kurios siekia 2,5%, siūlo “Inbank”, antroje vietoje – “General financing bankas“, su 2% palūkanomis, o labiau žinomas „Swedbank“ siūlo tik 0,05% metines palūkanas už trijų metų indėlį. Tuo tarpu vidutinė metinė infliacija Lietuvoje siekia 2,8%. Tai tik įrodo, kad indėliai bankuose yra pinigų švaistymas.

Tarpusavio skolinimosi platformos

Dar vienas vis labiau populiarėjantis investicinis instrumentas yra tarpusavio skolinimosi platforma. Šiuo atveju nagrinėsime vieną pažangiausių tokių platformų „Finbee.lt”. Savo svetainėje jie skelbia, kad istorinė vidutinė grąža yra 18% ir galima pasiekti net 25% metinių palūkanų grąžą, tačiau nemini, kad net 7% paskolų yra išvis nemokios. Jei investuotumėte po 100 eurų į 100 paskolų su 15% palūkanų grąža, tai reikštų, kad diversifikavus savo investicinį portfelį, Jūsų metinė grąža būtų 8%. Tai yra daug mažesnė grąža negu tiesiog investuojant į rinkos lyderių akcijas. Vis dėlto, tai daug geresnis pasirinkimas negu indėlis banke, nes jis net neatsveria infliacijos.

Obligacijos

Vyriausybės išleistos obligacijos Lietuvoje

Šioje lentelėje matome 2019 – ais m. vyriausybės išleistas obligacijas Lietuvoje. Taip pat matome aukciono datą, išpirkimo datą, atkarpos mokėjimo dažnį ir vidutinį pelningumą. Kadangi 2019 – m. Lietuvoje išleistos vyriausybės obligacijos nėra rizikingos, todėl jų grąža taip pat nėra didelė. Galima matyti, kad daugelio siūlomų obligacijų pelningumas yra mažesnis už infliaciją, o tai reiškia, kad obligacijų vidutinis metinis pelningumas nesiekia 2,8%.

Nekilnojamas turtas

Vienas labiausiai paplitusių investicinių instrumentų yra nekilnojamas turtas. Nekilnojamasis turtas – pagal prigimtį nejudinamas daiktas, t. y. žemė ir su ja susiję objektai, kurių negalima perkelti į kitą vietą nesumažinant jų vertės ar nepakeičiant paskirties ir formos (Rūta Vainienė, 2005). Tai yra labiau patyrusių investuotojų investavimo instrumentas, nes pati investicija dažniausiai yra didesnė nei, pvz., investuojant į akcijas.

Lietuvoje pagrindinė investicijos grąža yra iš būsto nuomos, nes būstų kainos kyla tolygiai su infliacija. Tačiau tai nereiškia, kad neverta investuoti į nekilnojamą turtą. Tai yra viena iš geriausių investicijų, jeigu investuotojas turi pakankamai žinių. Jeigu suprantama visa nuomos schema, nekilnojamą turtą galima įsigyti praktiškai nemokamai, bet žinoma, tai užtruks ne vienerius metus. Gavus geras paskolos sąlygas, įmanoma, kad nuomininkas sumokėtų visą mėnesinę įmoką bankui, tačiau jis tai padarytų netiesiogiai, t.y. nuomininkas sumokėtų mėnesinę nuomos kainą, o iš gautos nuomos galima sumokėti bankui.

Investavimas i nekilnojamaji turta

Kaip pavyzdį nagrinėsime 2 atvėjus iš nekilnojamo turto portalo aruodas.lt, kurie rašymo metu yra skelbimuose. Pirmas butas Kauno m. yra nuomojamas už 620 Eur/mėn. Jis įrengtas, esantis miesto centre, Nemuno gatvėje, 2014 – ųjų m. statybos, su dujiniu šildymu, bendras plotas yra 65 kv. m. Kitas butas Kauno mieste paskelbtas pardavimui už 64500 Eur, neįrengtas, taip pat miesto centre, Laisvės Alėjoje, 1950 -ųjų m. statybos, su dujiniu šildymu, jo bendras plotas yra 69 kv. m. Prie antro buto kainos pridėjus dar buto įrengimą kuris kainuotų apie 15 tūkst. eurų, bendra suma siektų 79500 Eur. Pasiderėjus su pardavėju, manome, kad pavyktų butą nupirkti už maždaug 75 tūkst. Eur. Tarkime, kad pradinis įnašas yra 15%, kas siekia apie 11250 Eur. Iš banko lieka pasiimti 63750 Eur. Kaip pavyzdys tokią paskolą 20 – čiai metų galima gauti iš SEB banko su 2,9% metinėmis palūkanomis, jei uždirbtume 1100 Eur į rankas. Tada mėnesinė įmoka sudarytų 362 Eur/mėn. Taigi, jeigu pasirinktume pirmo buto nuomos kainą, kuri yra 620 Eur/mėn., sumažintume ją per 50 Eur/mėn., kadangi perkamas butas yra senas, reikštų, kad mums liktų dar 208 Eur/mėn., o tai sudaro 2496 Eur papildomų pajamų per metus. Reikia nepamiršti, kad tuo pačiu metu mokėtume savo būsto paskolą ir tai reikštų, kad gautume 2496 Eur per metus ir po 20 metų turėtume pilnai išmokėtą būstą. Taigi, jeigu toks investicinis planas būtų sėkmingas, galėtume sakyti, kad uždirbame po 2496 Eur per metus. Be to, iš nuomininko mokamos nuomos sumokame paskolą bankui už butą, kas yra 4344 Eur per metus. Bendra tokios investicijos grąža yra 6840 Eur per metus, kas sudaro 60,8% Jūsų įneštos sumos būstui. Tarkime, kad reikia atidėti 500 Eur per metus būsto remontui, bet infliacijos neįskaičiuojame, nes būsto kaina auga panašiu tempu kaip ir infliacija. Į visa tai atsižvelgus, bendra investicijos grąža nuo Jūsų asmeniškai sumokėtų pinigų už pradinį įnašą būtų 56,36% per metus.

Investiciniai fondai

Dar vienas mažiau rizikingas investicinis instrumentas yra investiciniai fondai. Investicinių fondų ir investicinių bendrovių veiklos tikslas – kaupti asmenų lėšas ir jas, padalijant riziką, kolektyviai investuoti į steigimo dokumentuose ir prospektuose nurodytą turtą. Investiciniai fondai ir investicinės bendrovės yra dar vadinami kolektyvinio investavimo subjektais. Šaltinis: lb.lt

Investavimas į fondus yra paprasčiausias būdas įsigyti plačiai diversifikuotą vertybinių popierių portfelį, nesukant galvos, kokius konkrečius vertybinius popierius pasirinkti. Toks investavimo būdas yra ganėtinai saugus. Žinoma, su mažesne rizika uždirbama mažiau nei su didele rizika, tačiau daugelis tokius saugesnius būdus renkasi tam, kad jų santaupos nenuvertėtų.

Investicinių fondų grąža yra įvairi, nes skiriasi ir rizika. Obligacijų fondų didžiausias vidutinis metinis prieaugis yra apie 5%, akcijų fondų didžiausias vidutinis metinis prieaugis yra 20%, mišrių fondų 8,8%, tačiau yra nemažai mišrių fondų su neigiama grąža, o fondų fondų (fondai investuojantys į fondus) prieaugis siekia apie 11%. Taigi, akcijų fondų vidutinė metinė grąža yra didžiausia. Atskaičiavus infliaciją, ji siekia apie 17%.

Akcijos

Kad parodyti kodėl verta prisiimti didesnę riziką ir investuoti į akcijas vėl naudosime „Apple“ kompanijos akciją, kadangi tai yra didžiausia JAV kompanija, todėl yra daugelio pasirinkimas ieškant kur investuoti.

Apple akcija

Galima matyti, kad „Apple“ akcijos kaina per 5 m. (ilgalaikis investavimas) pakilo 356,88% t.y. vidutiniškai 71,38% prieaugis per metus (kadangi investuojama ilgam laikotarpiui neatsižvelgiama į kurso pokyčius). Tai yra daug didesnė grąža nei prieš tai visų minėtų finansinių instrumentų. Taip pat reikia nepamiršti, kad ši akcija moka dividendus, kuriuos galite reinvestuoti į kompaniją ar išleisti. Dividendus investuojant į tą pačią kompaniją Jūsų grąža ilgalaikiame laikotarpyje  būtų dar didesnė. Tai parodo, kad investuojant į pakankamai saugių, bet turinčių akcijų kurso svyravimus kompanijų akcijas galima gauti labai daug grąžos per ilgalaikį investavimą. Taip pat investuojant ilgam laikotarpiui nereikia įdėti labai daug darbo ir laiko.

Palyginimui paimkime vieną Lietuvos kompanijos akciją. „Apple“ akciją lyginsime su „Šiaulių banko“ akcija, kadangi pastaroji yra aktyviausiai prekiaujama iš Lietuvos biržoje siūlomų akcijų.

Šiaulių banko akcija

Galima matyti, kad šių akcijų kaina per 5m. laikotarpį pakilo 156,47% t.y vidutiniškai 31,29% prieaugis per metus. Tai didesnė grąža nei prieš tai aptartų finansinių instrumentų, tačiau mažesnė nei Amerikos rinkos lyderių „Apple“ akcijos.

Šio investavimo straipsnio išvados

 • Efektyviai investuojant būtina investuoti į finansinius instrumentus kurių metinė grąža yra didesnė už infliaciją.
 • Investavimo tipą turite pasirinkti pagal savo norus, galimą skirti laiką ir toleruojamą riziką.
 • Indėlių, obligacijų grąža dažniausiai mažesnė nei infliacija.
 • Investuojant į nekilnojamą turtą reikia turėti nemažą žinių bagažą, tačiau tai labai pelninga sritis.
 • Investicinių fondų grąža priklauso nuo rizikos tipo.
 • Akcijos yra geras būdas didinti savo kapitalą ilgalaikiame laikotarpyje.
 • Įmonės kurios yra rinkos lyderiai – dažniausiai geras pasirinkimas investicijai.

Kas yra investavimas?

Tai Jūsų turimų lėtų “įdarbinimas” siekiant jas išsaugoti ir padidint jų vertę.

Kodėl verta investuoti?

Tam, kad pagerinti savo gyvenimo sąlygas.
Tam, kad apsisaugoti nuo infliacijos.

Kodėl rizika yra tokia svarbi investavime?

Nesugebėjimas valdyti rizikos gali “sudeginti” visą Jūsų investuotą sumą. Valdant riziką būtina atsižvelgti į tokius dalykus kaip – finansiniai įsipareigojimai, Jūsų amžius, investicijos laikotarpis, investicijų diversifikacija.

Kodėl svarbu pradėti investuoti kuo ankščiau?

Pasyviai investuojant pinigai auga eksponentiškai, todėl pradėjus anksčiau, sukaupsite daug daugiau

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *