Stoicizmas – Kaip Valdyti Savo Likimą Ir Mažiau Nerimauti

Stoicizmas yra elgsena, mąstysena ir gyvenimo būdas, kuris leidžia stoikui mažiau nerimauti ir išlaikyti šaltą protą susiklosčius tam tikroms aplinkybėms ar įvykiams.

stoicizmas

Ar sunku tapti stoiku ir kaip tai padaryti?

Diferencijavimas

Tam, kad tapti vienu iš stoicizmo filosofijos vartotojų Jums tereikia pritaikyti savo gyvenime šį, vieną pagrindinių stoikų užduodamų klausimų sau kasdien: Ar tai priklauso nuo manęs?

Norint tapti stoiku turite išmokti nuolatos kelti šį klausimą kiekvienai rūpimai problemai ir įvykiui savo gyvenime.

Diferencijavimas – ar tai priklauso nuo manęs ir ar aš galiu tai įtakoti?

  • Ne. Jei atsitinka įvykis, kurio negalite kontroliuoti ar jam įtakoti, tiesiog nustokite dėl jo nerimauti. Nerimavimas sukels Jums vidinį ir emocinį skausmą, kuris žalos ne tik Jus, bet ir aplinkinius. Kam švaistyti laiką nerimaujant dėl to, ko neįmanoma pakeisti?
  • Taip. Jei susiklosto aplinkybės ar tam tikras įvykis, kurį Jūs galite įtakoti savo ar kitų naudai, taip turėtumėte ir padaryti. Imkitės veiksmų dabar, užuot graužęsi ir nerimavę ir tai Jums leis pakeisti įvykių seką savo naudai, bei išvengti papildomo nerimo. Moksliškai įrodyta, kad nerimas blogina fizinę ir psichinę savijautą, bei gerokai sutrumpina gyvenimo trukmę.

Laikas, praleistas nerimaujant ir nervinantis dėl dalykų kurių nekontroliuojate, yra švaistomas. Šis laikas galėjo būti panaudotas sprendžiant problemas, kurias galite kontroliuoti.

Efektyviam diferencijavimui yra rekomenduojama užrašyti sau rūpimus klausimus ar įvykius ant popieriaus lapo ir suskirstyti juos į tai, ką galite kontroliuoti ir ko ne. Minčių užrašymas ant popieriaus lapo Jums padės suprasti Jūsų mintis lengviau bei sumažins nerimo ir streso lygį.

Pvz.:

Galiu kontroliuotiNegaliu kontroliuoti
Jūsų svoris (ši problema gali būti išspręsta pasitelkiant subalansuotą mitybą ir įtraukus sportą į savo rutiną).Žmonės su kuriais bendraujate (manoma, jog Jūsų charakteris susideda iš 5 žmonių su kuriais bendraujate vidurkio).Svajonių išsipildymas (Jūs esate vienintelis dalykas, kuris stabdo Jus nuo Jūsų svajonių pasiekimo).Vėluojantis lėktuvo skrydis (išlietas pasipiktinimas ant aerouosto darbuotojų nesustabdys audros).Buvimas nepatenkintu savo ūgiu (joks kiekis svajojimo nepakeis Jūsų ūgio).Lytis kokia Jūs gimėte (vyras ar moteris).Šalis kurioje Jūs gimėte.

Vieno iš stoicizmo pradininkų Epikteto citatų: „Viskas ką mes galime kontroliuoti yra pasirinkimai, kuriuos mes darome dabar“.

Įvykiai, kurie Jums atsitinka įtakoja Jus mažiau, nei Jūsų požiūris į juos

„Dalykai nėra tai, kas trikdo žmones. Tai žmonių požiūris į dalykus, kas trikdo Juos.“ – Epiktetas

Atsitikus nenumatytam įvykiui tik mūsų požiūris į įvykį nustato – ar tai yra blogis ar gėris, nesėkmė ar sėkmė. Jei kažkas Jums kažką pasako, vėlgi tai priklauso nuo Jūsų – ar tai yra užgaulu ir negražu.

Jei kas nors sėkmingai išprovokuoja Jus, atsiminkite, jog Jūsų mintys padėjo tai padaryti. Jūsų nuomonė visada yra tik nuomonė ir Jūs visada turite galę ją pakeisti.

Gyvenimo sunkumai gali padaryti Jus stipresnius arba silpnesnius tai priklausys nuo Jūsų požiūrio į juos.

Į gyvenimo sunkumus galima pažiūrėti iš dviejų pusių:

Pirmas požiūris: Gyvenimo sunkumai yra nesąžiningumas, nesėkmė. Dažniausiai tokį požiūrį turintys žmonės net nebando įveikti sunkumų.

Antras požiūris: Gyvenimo sunkumai yra tai, kas užgrūdina žmogų, tai kas padaro jį stipresnį kiekvieną kartą jam įveikus bent dalį jį užklupusių sunkumų.

Ugdant fizinę jėgą ar ištvermę sportininkai nuosekliai kelia kartelę. Pasiekus naujus rezultatus ar asmeninius rekordus, senoji kartelė jiems tampa lengviau įvykdoma tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Taip yra ir su gyvenimo sunkumais ir požiūriu į juos. Kiekvienas netikėtas posūkis gyvenime bei jo pasekmių kontroliavimas, leis pažiūrėti į kitas gyvenimo negandas su daugiau stiprybės ir drąsos.

Jei pakeisti įvykių seką jau yra per vėlu, esate pats kaltas, jog laiku nesiėmėte veiksmų, nors žinojote ar nujautėte apie tai. Tačiau, apgailestavimui ir nerimavimui skiriamas laikas yra švaistomas. Tokioje situacijoje turėtumėte išanalizuoti ir apgalvoti ką kitą kartą galėtumėte padaryti kitaip, jog nesėkmingi įvykiai nesikartotų. 

Stoicizmo filosofijos knygos:

Markas Aurelijus – Meditacijos

Ryan Holiday – The Daily Stoic

Stoicizmas kas tai?

Stoicizmas yra filosofija, kuria žmogus vadovaudamasis gali save išvaduoti iš nereikalingo nerimo ir vidinės kančios.

Stoicizmas reikšmė?

Stoicizmas yra filosofijos srovė atsiradusi  III a. pr. m. e. antikinėje Graikijoje.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *