Kriptovaliutos – Geresnė Investicija Nei Manote

kriptovaliutos

Tikriausiai daugelis esate girdėję apie kriptovaliutas, tačiau gal neturėjote laiko giliau pasidomėti kas tai, kaip jos veikia ir kodėl jos naudingos visuomenei.

Norint sužinuoti daugiau apie investavimą, taip pat skaitykite investavimo pradžiamokslį.

Kas yra kriptovaliutos?

Kriptovaliutos tai skaitmeninė, arba virtuali, valiuta, leidžianti anonimiškai atlikti internetinius mokėjimus tiesiogiai tarp vartotojų, nesinaudojant bankais ar kitais tarpininkais. Kriptovaliutos yra decentralizuotos, neprižiūrimos jokios šalies valdžios institucijų ir nėra leidžiamos centrinių bankų. Kitaip sakant šių valiutų dėka galima pašalinti vidurinį asmenį transakcijos metu, dėl ko pavedimai yra daug greitesni ir pigesni.

Kokia nauda iš to, kad kriptovaliutos nėra leidžiamos centrinių bankų?

Tikriausiai girdėjote šios pandemijos metu apie didžiulius naujų pinigų kiekius, kurie buvo atspausdinti. Tokių gelbėjimo paketų jau buvo ne vienas. 2010 m. Amerika nusprendė padėti bankams, tai buvo akivaizdus įmonių socializmo atvejis už kurį sumokėjo mokesčių mokėtojų pinigais. Didžiulis naujų pinigų kiekis įtakoja infliaciją ir ji gali siekti gerokai daugiau nei numatytus 2%, tik todėl, kad valstybė nusprendė išsaugoti kompanijas, kad jos nebankrutuotų. Todėl, kad tai daugiau nesikartotų buvo išrastas Bitkoinas, kurio pavyzdžiu pasekė ir kitos kriptovaliutos. Kadangi Bitkoinų kiekis yra limituotas ir jo niekas negali papildomai atspausdinti todėl, tai yra puikus būdas kovoti su infliacija ir monopolija.

Kodėl Bitkoinas yra gera investicija?

Jei galvojate, kad žmonės investuojantys į Bitkoiną yra neišmanėliai, nesuprantantys ką daro ar prisiima per didelę riziką, tai šis straipsnis kaip tik Jums, kadangi toliau straipsnyje bandysime tai paneigti.

kriptovaliutos lietuvoje

1 pav. Bitkoino kainos automatinis grafikas per visą egzistavimo laikotarpį

Galima matyti, kad šis automatinis grafikas neparodo tikslaus vaizdo, kadangi atrodo, kad per pirmus 6 m. Bitkoino kaina augo labai nestipriai, tačiau, kad pamatyti geresnį vaizdą naudosime logaritminį grafiką, kuriame kaina kyla procentaliai, o ne po lygiai absoliučia forma.

kriptovaliutos pirkimas

2 pav. Bitkoino kainos logaritminis grafikas per visą egzistavimo laikotarpį

Antrasis paveikslas akivaizdžiai parodo kitokį vaizdą nei pirmasis, tačiau jei pastebėjote abu grafikai vieną detalę rodo tokią pačią – bendra Bitkoino kaina per ilgą laikotarpį stipriai didėja. Atrodo, kad pirmame paveiksle pirmus 6 m. Bitkoino kaina stipriai nekilo, tačiau procentaliai tai buvo pelningiausias laikotarpis. Jeigu galvojate, „ jei aš nusipirksiu Bitkoiną už brangiausią kainą per paskutinius 3 m. ar nebus taip, kad neatgausių savo pinigų ”. Taigi atsakyti į šį klausimą galima žiūrint į 2 pav. Tarkim nemokate investuoti ir nusipirkote Bitkoiną 2011 m., kai kaina buvo aukščiausiame taške t.y. 31 dol., 2013 m. lapkritį Jūsų Bitkoinas būtų vertas 1244 dol. Tai 4000% prieaugis per 2,5 m. Jei galvojote, kad atlikote blogą finansinį sprendimą, atsiminkite, kad išlaukus tam tikrą laikotarpį grąža stipriai gali viršyti lūkesčius.

Augant investuotojų skaičiui bei bendrai kriptovaliutų rinkai grąža nebesiekia tokių procentų, o ir laikotarpiai tarp naujų kainos aukštumų ilgėja. Prognozuojama, kad ateinantis kainos kilimas gali Bitkoino kainą užauginti iki 80 – 200 tūkst. dol. Taigi jei investavote 2017 – ais m., pačiu blogiausiu laiku, kai Bitkoino kaina siekė beveik 20 tūkst. dol. tai per ateinantį ciklą tikėtina, kad grąža sieks 400 – 1000 %. Taigi jei investuojate tinkamu laiku ir suprantate kada reikia investuoti, o kada tik laukti kol galėsite parduoti ir pasiimti pelną, grąžą gali tekti skaičiuoti kartais, o ne procentais.

Bitkoino pelningumas

kriptovaliuta kas tai

3 pav. Dienos kai Bitkoinas pelningas/nepelningas

Iš 3 pav. galite matyti, kad nusipirkus Bitkoiną, bet kurią dieną per paskutinius 9 m. 99,9%, Jūs būtumėte pelne arba investicija būtų verta tiek kiek už ją sumokėjote. Galite matyti, kad tik 4 dienos iš 3765 yra nuostolingos, tai reiškia, kad tomis dienomis Bitkoino kaina buvo didesnė, nei yra šiuo metu, jei pažiūrėtumėte į lietuviškas akcijas tikriausiai nemažai rastumėte tokių kurios daug nuostolingesnės nei Bitkoinas.

kriptovaliuta atsiliepimai

4 pav. Aukso už unciją kainos pokyčiai 2011 – 2020 m.

Bitkoino kainą lyginsime su auksu, kadangi daugelis Bitkoiną įvardija kaip skaitmeninį auksą ar lygina jį su auksu dėl savo funkcijų. Iš karto norime pasakyti, kad auksas savo funkcijomis neprilygsta Bitkoinui, tačiau į tai nesigilinsime ir žiūrėsime tik iš investicinės pusės. Iš 4 pav. galite matyti, kad nusipirkus auksą 2011 m. būtų prireikę laukti iki pat 2020 m., kad investicija taptų tokios pat vertės už kokią buvo pirkta. Jau žinome, kad jei būtumėte nusipirkę Bitkoiną, bet kuriuo momentu iki 2017 – ų m. jau tikriausiai skaičiuotumėtę grąžą ne procentais, o kartais.

Kodėl Bitkoinas tokia pelninga investicija?

Bitkoino kainą lemia pasiūla ir paklausa, tai ganėtinai paprasta, kadangi vis daugiau fondų perka Bitkoiną ir kitas kriptovaliutas kaip investiciją, taip pat vis daugiau svetainių (viena paskutiniųjų „Paypal“) leidžia įsigyti kriptovaliutų, kas lengvina paprastiems investuotojams kriptovaliutų nusipirkimą, todėl paklausa stipriai auga. Tuo pačiu metu pasiūla mažėja, kadangi kūrėjas pasivadinęs slapyvardžiu Satoshi Nakamoto sukurė sistemą, kad kas 4 metus „iškasamų“ Bitkoinų kiekis mažėtų perpus. Taigi pasiūla kas 4 m. mažėja dvigubai, o paklausa kiekvieną dieną auga, tai įtakoja neišvengiamą kainos kilimą.

Kada investuoti į Bitkoinus

kriptovaliuta uzdarbis

5 pav. Bitkoino logaritminio grafiko rizikos juostos

Iš 5 pav. galima matyti Bitkoino rizikos linijas, kurios ilguoju laikotarpiu nusako ar yra rizikinga investuoti ar ne. Jei pavyksta nusipirkti tarp apatinių 3 – ų juostų, tikėtina, kad praėjus tam tikram laikotarpiui investicija atsipirks. Daugelis Bitkoino prognozių teigia, kad šios vienos monetos kriptovaliutos kaina 2021 – 2023 m. gali pasiekti 80 – 200 tūkst. dol., žinant tai pamačius gerą galimybę galite pirkti Bitkoinus galvojant, kad per ateinančius 1 – 3 m. šio investicinio instrumento kaina tikėtina jog išaugs 4 – 10 kartų.

Kitos kriptovaliutos

Kitų iš investicinės perspektyvos potencialių kriptovaliutų galite ieškoti www.coinmarketcap.com svetainėje, šioje svetainėje galite matyti visas kriptovaliutas. Mūsų patarimas būtų, ieškoti projektų kurie yra top 30 vietose, kadangi, tai saugesni ir potencialo turintys projektai. Mūsų dėmesį atkreipę projektai yra šie – Ethereum, Chainlink, Cardano, Monero, Vechain.

Kriptovaliuta Lietuvoje

Gal teko girdėti apie Lietuvišką kriptovaliutos projektą „Monetha“. Šio projekto įkūrėjas Justas Pikelis tapęs kriptovaliutos milijonieriumi per 18 min., sugebėjo su savo projektu surinkti net 37 mln. dol. Tai parodo, kad projektas tikrai buvo daug žadantis ir nemažai investuotojų atkreipė dėmesį į šį projektą. Deja, bet šiuo metu projektui nesiseka taip puikiai kaip pradžioje ir yra vertinamas 3 mln. dol.

Kriptovaliutos Lietuvoje yra lygiai tokios pačios kaip ir kriptovaliutos, bet kur pasaulyje, kadangi prekyba vyksta ne lietuviškose biržose. Kriptovaliutos pirkimas ir pardavimas vyksta tam skirtose keityklose (populiariausios coinbase.com ir binance.com). Kriptovaliutų kursas šiose keityklose yra visiems vienodas, todėl galite nesijaudinti, kad būsite apgauti.

Kriptovaliutos piniginė

Yra du būdai laikyti kriptovaliutas – virtualiose piniginėse arba skaitmeninėse piniginėse, virtualias pinigines galima parsisiųsti į savo asmeninį kompiuterį arba laikyti kriptovaliutų keityklų piniginėse. Būtina paminėti, kad virtualios piniginės yra ne tokios saugios kaip skaitmeninės, kadangi buvo nemažai atvejų, kai nulaužiama kriptovaliutų keitykla ir pasisavinama nemažai įvairiausių kriptovaliutų, keityklos nepadengia nuostolių, todėl tik Jūs atsakingi už savo turtą, tad jei galvojate apie kriptovaliutų pirkimą ir jų laikymą ilgesniam laikotarpiui mes rekomenduotumėme skaitmenines pinigines. 

Visą turimą valiutą galima laikyti skaitmeninėse laikmenose – USB raktuose ar specialiose kortelėse. Šių specializuotų įrenginių kaina gali siekti nuo kelių dešimčių eurų iki šimto su trupučiu eurų. Šiuo metu populiariausios skaitmeninės laikmenos Bitkoinams laikyti yra „Ledger Nano“ ir „TREZOR“.

Kriptovaliutos kasimas

Tam, kad kriptovaliutų tinklas veiktų turi veikti nemažas tinklas kompiuterių, kurie uždaro ir kuria blokus Blockchain grandinėje naudojant kompiuterinę galią. Kriptovaliutų kasimas palaiko tinklą ir užtikrina jo apsaugą nuo dvigubų operacijų. Beveik kiekvienas žmogus gali užsiimti kasimu, tačiau reikia apskaičiuoti savo išlaidas ir atsipirkimo laiką, kadangi šie procesai reikalauja daug elektros energijos ir didelio galingumo kompiuterių. Jei investavimui turite atsidėję kelis šimtus eurų, mūsų manymu geriau nusipirkti kriptovaliutų, kurios turi nemažai potencialo ir laikyti kelis metus, nei ieškoti kaip investuoti tuos pinigus į kriptovaliutų kasimą.

Kriptovaliutos mokesčiai

Investavus ir gavus grąžą iš kriptovaliutų reikės mokėti pelno mokestį nuo pelno dalies, kuri viršija 2500 Eur. Standartinis pelno mokesčio tarifas yra 15%, tad jei gavote daugiau nei 2500 Eur. pelno, turėtumėte 15% atidėti mokesčiams, pvz: jei gavote 6000 Eur. pelno turėsite sumokėti 15% nuo 3500 Eur. t.y. 525 Eur. Norime atkreipti Jūsų dėmesį, kad yra kriptovaliutų investuotojų, kurie nemoka šio mokesčio parduodami kriptovaliutas grynais pinigais kitam asmeniui susitikus gyvai. Šio būdo mes nenaudojame ir patariame ir Jums jo nenaudoti, tačiau nuo to Jūsų sulaikyti negalime 😊.

Mitas apie kriptovaliutas

Pabaigai norime paneigti vieną didelį mitą – kriptovaliutos naudojamos tik nešvariems pinigams plauti ir nusikaltėliams sumokėti už nusikalstamą veiklą, tai yra didžiausias mitas, kadangi blockchain technologija naudojama daug kur ir tai yra ateitis į kurią žvalgosi didžiausi pasaulio bankai, kai kurie jau taiko šią technologiją. Maža kriptovaliutų pervedimų dalis yra susijusi su nusikalstamu pasauliu, tačiau didžioji dalis yra investicijos, spekuliacija, naujos technologijos, kitaip sakant nauja finansų epocha.

kripto mitas

6 pav. JPMorgan Chase & Co., Deutsche Bank AG ir HSBC Holdings Plc bankų išplautų pinigų suma

Šaltinis: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-09-20/banks-moved-2-trillion-defying-money-laundering-orders-icij

Galima matyti, (žr. 6 pav.) kad didžiausi pasaulio bankai plauna pinigus ir daugelis, kurie teigia, kad kriptovaliutos susijusios su pinigų plovimu nežino ką šneką.

Pastaba:

Mes nesame finansų patarėjai ir tai nėra finansinis patarimas, prieš investuojant atlikite savo analizę ir patys nuspręskite ar verta investuoti.

Kas yra kriptovaliutos?

Kriptovaliutos tai skaitmeninė, arba virtuali, valiuta, leidžianti anonimiškai atlikti internetinius mokėjimus tiesiogiai tarp vartotojų, nesinaudojant bankais ar kitais tarpininkais

Kokia nauda, kad kriptovaliutos nėra kontroliuojamos centrinių bankų?

Nėra galimybės atspausdinti daugiau.

Kodėl naudinga stebėti Bitkoino logaritminio grafiko rizikos juostas?

Tai puikus įrankis nusakyti, kada reikėtų apsvarstyti investavimą.

Kur galima laikyti kriptovaliutas?

Kriptovaliutos gali būti laikomos virtualiose arba skaitmeninėse piniginėse.

Kokie mokesčiai priskiriami kriptovaliutoms?

Pelno mokestis, kurio tarifas 15%.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *