Kodėl darbo užmokestis nėra vienodas visiems

Šiame straipsnyje bandysime atsakyti į klausimą kodėl toje pačioje vietoje dirbantys skirtingi asmenys gauna skirtingą atlyginimą, apžvelgsime kodėl moterys uždirba mažiau už vyrus, o vyrai uždirba skirtingai.

Kodel vyrai uzdirba daugiau uz moteris

Atlyginimas tai atliekamo darbo piniginis įvertinimas kuris parodo, kaip darbdavys tiesiogiai vertina Jūsų padarytą darbą, tačiau kartais kyla klausimas ar tikrai visiems darbuotojams yra mokama teisingai.

Kodėl vyrai toje pačioje srityje gauna skirtingą darbo užmokestį

Į šį klausimą atsakyti lengviausia, kadangi tai priklauso nuo asmens darbo patirties bei darbo rezultatų. Jei vienas asmuo yra išdirbęs įmonėje 15 metų, o kitas tik 4 – is metus tikėtina, kad pirmasis gaus daugiau. Taip pat, jei vienas asmuo kokybiškai atlieka 10% daugiau užduočių per tokį patį laikotarpį kaip antrasis, tai taip pat lems atlyginimo skirtumą. Žinoma būna išimčių, tačiau tai jau priklauso nuo darbdavio. Jei nėra jokios paaiškinamos priežasties dėl ko vieno ar kito darbuotojo darbo užmokestis yra didesnis, tai parodo, kad darbdavys elgiasi ne etiškai ir nuvertina kai kuriuos darbuotojus. Taip pat siekdamas sutaupyti darbdavys gali teigti, kad nuvertinamų darbuotojų atliekamas darbas yra ne toks vertingas, todėl apmokamas mažiau.

Žmogaus psichologiniai bruožai kurie lemia darbo užmokesčio dydį

Malonus žmogus (malonus, užjaučiantis, bendradarbiaujantis) reiškia, kad darbuotojas gerai dirba komandoje, nuopelnus už padarytus darbus dažniausiai priskiria kolegoms, o tai rodo, kad žmogus nėra linkęs parodyti savo asmeninių interesų. Tai vienas iš bruožų, kuris nuspėja darbo užmokestį, tačiau šis bruožas darbo užmokestį veikia neigiamai. Dažniau malonios yra moterys, todėl tai yra viena iš priežasčių, dėl ko moterys gauna mažesnį darbo užmokestį nei vyrai.

Savęs nuvertinimas taip pat neigiamai atsiliepia Jūsų atlyginimui. Jei esate linkę į negatyvias emocijas Jūs dažniau pastebėsite savo daromas klaidas nei teisingai atliktas užduotis. Jei einant į pokalbį dėl darbo užmokesčio pakėlimo, jau esate neužtikrintas ir abejojate savo atliekamo darbo naudingumu, Jūsų darbdavys tai pamatys ir ras priežastį dėl ko nedidinti Jums atlyginimo. Vėl gi tai daugiau būdinga moterims, nes jos dažnai nuvertina savo teikiamą naudą verslo srityje.

Norėjimas būti mėgstamam – kompanijos aukščiausiose pareigose dirbantys darbuotojai ne visada būna mėgstami. Darbuotojai kuriems labai svarbu, kad juos mėgtų, gali nenorėti siekti geresnės darbo vietos vien todėl, kad manys jog jie gali nepatikti žmonėms kuriems vadovaus. Tai susiję su žmogaus malonumo bruožu, kadangi šį bruožą turintys žmones stengiasi su visais palaikyti teigiamus ryšius ir vengti konfliktų. 

Kiti faktoriai nuo ko priklauso darbo užmokestis

Kitos dedamosios dalys nuo ko priklauso Jūsų darbo užmokestis: sugebėjimų, įgūdžių, darbo vietos, socialinio statuso, bei dar vieno dalyko – ar Jūs prašote darbo užmokesčio padidinimo ar to vengiate. Psichologai pataria neprašyti atlyginimo padidinimo, o pasakyti, kad Jums jo reikia, tačiau tai neturi būti didesnio atlyginimo maldavimas. Jūs turite nueiti ir darbdaviui pasakyti šiuos dalykus – štai ką aš darau, štai kodėl tai naudinga, štai kodėl Jūs turite man mokėti daugiau, štai mano galimybės (alternatyvos) jei Jūs to nepadarysite. Jei viską išdėstysite logiškai ir pateikdami faktus, darbdavys bus priverstas apsvarstyti darbo užmokesčio padidinimą. Jei darbdavys nepakelia Jums atlyginimo be svarios priežasties, turėtumėte apsvarstyti galimybes įsidarbinti kitur.

Dėl ko vyrai uždirba daugiau nei moterys

Dirbant papildomai 10% ilgiau, darbo užmokestis padidėja 40%. Atrodo, kaip taip gali būti, tačiau tai tiesa. Jei esate darbuotojas, kuris atvyksta 15 min. anksčiau į darbą ir išeina pusvalandžiu vėliau nei visi, būsite neproporcingai apdovanotas. Dažniausiai moterims yra sunkiau skirti tuos papildomus 10% savo laiko kadangi jos turi pasirūpinti vaikais, todėl viena iš priežasčių, kodėl vyrai uždirba daugiau nei moterys yra darbo valandos. Kitos priežastys yra – vyrai daugiau dirba lauke, jų darbo aplinka yra pavojingesnė, didesnė tikimybė, kad dėl darbo pasiūlymo vyrai pakeis savo gyvenamą vietą. 

priezastys kodel vyrai uzdirba daugiau nei moterys

Galima matyti, kad 2018 m. Estijoje buvo didžiausias lyčių darbo užmokesčio skirtumas, net 22,7%, Rumunijoje mažiausias, tik 3%, o Lietuvoje buvo šiek tiek mažesnis nei Europos vidurkis t.y. 14%. Statistiškai tai reiškia, kad Estijoje 2018 – ais m. vietoje kiekvieno uždirbto vyro euro moteris toje pačioje darbo vietoje gautų tik 77 centus, Lietuvoje 86 centus, o Rumunijoje 97 centus.

„Google“ situacija

Negalvokite, kad pasaulis nebando išspręsti šios problemos, kad vyrai uždirba daugiau nei moterys. „Google“ buvo vis labiau spaudžiama atsižvelgti į tai, kad moterys ir etninės mažumos gauna mažesnius atlyginimus už panašų atliekamą darbą. Kai „Google“ atliko tyrimą, siekdama išsiaiškinti, ar įmonė moka tiek pat moterims ir mažumų grupių nariams, beveik visų nuostabai nustatė, kad vyrams už panašų darbą buvo mokama mažiau pinigų nei moterims. Reaguodama į tyrimą, „Google“ už tuos metus 10 677 darbuotojams papildomai kompensavo 9,7 mln. $.

Atlyginimas dar ne viskas

Efektyviai valdant savo pajamas galima gyventi geriau už daugiau uždirbančius žmones. Žinoma, po pirmo mėnesio Jūs negyvensite geriau nei daugiau uždirbantys asmenys, tačiau jei efektyviai valdysite savo pajamas per ilgesnį laiko tarpą tikrai galite pasiekti geresnio gyvenimo. Daugelis nepriklausomai nuo atlyginimo dydžio jį „ištaško“ ir laukia kito atlyginimo. Jau tikriausiai pastebėjote, kad mes dažnai rašome apie mažus žingsnelius kurie per ilgą laiką turi didelę įtaką. Jeigu Jūs efektyviai valdysite savo atlyginimą, neišleisite jo viso, investuosite ir gausite pakankamą grąžą iš savo investicijų tikėtina, kad Jūs gyvensite geriau, nei tie kurie uždirba 10-30% daugiau nei Jūs. Mes galime padėti Jums susitvarkyti savo išlaidas, kad daugiau sutaupytumėte ir liktų daugiau pinigų investavimui.

Pastaba: šiame straipsnyje pateikta ekonomistų bei psichologų skelbiama informacija. Tai ne mūsų asmeninė nuomonė.

Kodėl dirbant toje pačioje pozicijoje darbo užmokestis skiriasi?

Tai priklauso nuo asmens darbo patirties bei darbo rezultatų

Kas įtakoja darbo užmokestį?

Jūsų sugebėjimai, įgudžiai, darbo vieta, socialinis statusas ir tai ar Jūs prašote darbo užmokesčio padidinimo ar ne

Psichologiniai faktoriai kurie per ilgą laikotarpį neigiamai įtakoja darbo užmokestį

Žmogaus malonumas, savęs nuvertinimas, norėjimas būti miegstamam

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *